KODUSES APTEEGIS VÕIKS OLLA:
Kroonilisel haigel vähemalt paari nädala varu oma rohtudest. See on eriti oluline suvel, mil arstid puhkavad ja uue retsepti saamine võib aega võtta.
Valu ja põletikuvastased ning palavikku alandavad ravimid: täiskasvanutele sobivad tabletina ibuprofeen, paratsetamool, naprokseen, deksketoprofeen ja aspiriin. Lastele peaks olema siirupina ibuprofeen ja paratsetamool ning suposiitidena paratsetamool. Toimeaine valikule peaks tähelepanu pöörama maoprobleemidega inimesed, sest neile sobib kasutamiseks ainult paratsetamool.
Päikesekaitsekreem: väikelastele kindlasti SPF 50 või SPF 30, täiskasvanutel tuleks kaitse valida oma nahatüübi järgi. Tähtis on päiksekaitsekreeme kasutada juba esimeste soojade ilmadega, sest kevadel on päike eriti intensiivne.
Põletuse korral vajaminevad ravimid: iga koduapteek peaks kindlasti sisaldama teepuuõli sisaldavat jahutavat geeli, mis on asendamatu toode tõsiste põletuste korral. See on väga asjakohane ravim ka päikesepõletuste korral. Põletada saanud kohale võib peale panna ka aloe-geeli. Varem kasutusel olnud pantenooli aerosool on sobilik kasutamiseks alates 3. või 4. päevast pärast põletust, mitte varem.
Allergiavastased vahendid: lastele on tsetirisiini lahus, täiskasvanutele on tabletid – loratiin, tsetirisiin, ebastiin.
Kergemad traumad ja vigastused
Valu- ja põletikuvastased geelid/salvid – diklofenaki, ibuprofeeni, naprokseeni või kombineeritud toimeainetega salvid ja geelid, mis sobivad alates 14. eluaastast. Apteegis on saadaval ka soojendavad salvid, kuid neid võiks kasutada pigem kroonilise häda puhul.
Fikseeriv side, mida saab vajadusel lühemaks lõigata.
Külmakott või külmageel. Külmageeli on kindlasti mugavam reisile või matkale kaasa võtta.
Haavahooldusvahendid
Lastega peredel tasuks kodus hoida kindlasti erineva suurusega plaastreid. Neid võiks olla nii steriilseid kui ka mittesteriilseid, pakkidesse valmislõigatult kui ka erinevate suurustega pakendatult. Apteegist tasub küsida ka hõbedaiooniga plaastreid, mis on mikroobidevastase toimega ja soodustavad haavade paranemist. Neidki on juba saadaval valmis pakendites ning erinevates suurustes;
Sidemed (steriilsed ning elastikniiti sisaldavad sidemed), haavatampoonid (steriilsena ning mittesteriilsena).
Desinfitseerivad vahendid (spreid ja lahused marrastuste ja väiksemate haavade korral ning geel tõsisemate traumade puhul). Kui tegemist on tõsisemate haavadega, tasuks alati eelistada steriilseid haavahooldusvahendeid.
Kõhuprobleemid
- probiootikumid (lastele lahustuvad pulbrid või närimistabletid, täiskasvanutele kapslid) aitavad kõhukinnisuse ja -lahtisuse ning gaasivalude korral;
- gaaside leevendamiseks sobib veel simetikoon (väikelastele tilgad, alates 6. eluaastast ja täiskasvanutele kapslid);
- kõhukinnisuse korral laktuloos, mis sobib kogu perele, lühiajalisel tarvitamisel Microlax (sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele);
- kõhulahtisuse ja oksendamise korral on tervele perele heaks abimeheks söetabletid, Smecta pulber. Mineraalide kao vältimiseks soovitame kasutada rehüdroonilahust;
- kõhuvalude jaoks No-Spa, mis leevendab silelihasspasme, kuid sobib kasutamiseks ainult täiskasvanutele;
- inimestel kellel on tihti kõrvetised või maovalud, võiksid oma koduses apteegis kindlasti hoida purgi omeprasooli või pantoprasooli.
Külmetus
Kurguvalu leevendavad ravimid: imemistabletid ja spreid, mida on saadaval nii raviainega kui ka looduslikke.
Köha ravivad vahendid: lastele on sobilikud suukaudsed tilgad ja siirupid, täiskasvanutele on siirupid, lahused ja tabletid.
Nohu leevendavad vahendid: looduslikud ja raviainega, kasutatakse nii lastel kui ka täiskasvanutel, kuid annused on erinevad. Kindlasti võiks kodus olla mõni meresoolalahus, millega on hea nina loputada nii haiguse kui ka allergia korral.